A bead slides without friction around a loop -the -loop (see figure below) (a) T
ID: 1560167 • Letter: A
Question
A bead slides without friction around a loop -the -loop (see figure below) (a) The bead is released from rest at a height h = 3.10 R. What is its speed at point A? (Use the following as necessary: the acceleration due to gravity g, and R.) (b) How large is the normal force on the bead at point A if its mass is 5.80 kg? (c) The bead is released from rest at a height h = 2.10R. What is its speed at point A? (Use the following as necessary: the acceleration due to gravity g, and R.) (d) How large is the normal force on the bead at point A if its mass is 4.10 kg?Explanation / Answer
a) Apply conservation of mechanical energy
mecahincal energy at point A = initial mechanical energy
m*g*(2*R) + (1/2)*m*v^2 = m*g*h
g*2*R + (1/2)*v^2 = g*3.1*R
(1/2)*v^2 = 3.1*g*R - 2*g*R
v^2 = 2*1.1*g*R
v = sqrt(2.2*g*R )
b) use, Fnety = m*g + N
m*a_rad = m*g + N
m*v^2/R = m*g + N
==> N = m*v^2/R - mg
= m*(2.2*g*R)/R - m*g
= 1.2*m*g
= 1.2*5.8*9.8
= 68.2 N
direction : downward
c)
Apply conservation of mechanical energy
mecahincal energy at point A = initial mechanical energy
m*g*(2*R) + (1/2)*m*v^2 = m*g*h
g*2*R + (1/2)*v^2 = g*2.1*R
(1/2)*v^2 = 2.1*g*R - 2*g*R
v^2 = 2*0.1*g*R
v = sqrt(0.2*g*R )
d) use, Fnety = m*g + N
m*a_rad = m*g + N
m*v^2/R = m*g + N
==> N = m*v^2/R - mg
= m*(0.2*g*R)/R - m*g
= 0.8*m*g
= 0.8*4.1*9.8
= 32.1 N
direction : upward
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.