A bead slides without friction around a loop-the-loop (see figure below). a) The
ID: 1560179 • Letter: A
Question
A bead slides without friction around a loop-the-loop (see figure below). a) The bead is released from rest at a height h = 3.90R. What is its speed at point ? Use the following as necessary: the acceleration due to gravity g, and R.) b) How large is the normal force on the bead at point if its mass is 4.20 kg? c) The bead is released from rest at a height h = 2.10R. What is its speed at point ? (Use the following as necessary: the acceleration due to gravity g, and R.) (d) How large is the normal force on the bead at point if its mass is 5.60 kg?Explanation / Answer
(a)
energy at h = energy at A
m*g*h = m*g*2R + (1/2)*m*vA^2
g*3.9*R = (g*2R) + (1/2)*VA^2
vA^2/2 = 1.9*g*R
vA = sqrt(3.8*g*R)
=========================
(b)
N = m*vA^2/R - mg
N = 3.8*m*g - mg
N = 2.8*m*g
N = 2.8*4.2*9.8 = 115.25 N
downwards
=====================
(c)
m*g*h = m*g*2R + (1/2)*m*vA^2
g*2.1*R = g*2R + vA^2/2
vA^2/2 = 0.1*g*R
vA = sqrt(0.2*g*R)
(d)
N = mg - m*vA^2/R
N = mg - 0.8*m*g
N = 0.8*5.6*9.8 = 44 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.