The television station KAAH in Hawaii broadcasts at a power of 262kW. Assume tha
ID: 1560243 • Letter: T
Question
The television station KAAH in Hawaii broadcasts at a power of 262kW. Assume that the wave spreads out uniformly into a hemisphere above the ground. Assume that your home is 10km away from the antenna. a) What average pressure does this wave exert on a totally reflecting surface? b) What are the amplitudes of the electric and magnetic fields of the wave? c) What is the average density of the energy this wave carries? What percentage is due to the electric field? What percentage is due to the magnetic field?Explanation / Answer
Given that
power P=262 kW
distance d=10km
now we find the average power reflecting surface
avergae pressure =2*P/A*c=2*262*10^3/3.14*10^8*3*10^8=55.63*10^-13 pa
now we find the amplitude of electric field and magnetic field of waves
the intensity of wave I=power/Area =262 *10^3 /3.14*(10^4)^2=83.4*10^-5 W/m^2
amplitude of electric field Eo=[2I/ec]^1/2=[2*83.4*10^-5/3*10^8*8.85*10^-12]^1/2=[16.68/26.55]^1/2=0.793 N/c
amplitude of magnetic field B o=Eo/c=0.793/3*10^8=0.3*10^-8 T
now we find the average density of energy
the avergae density of energy =1/2*8.85*10^-12*0.793^2=2.8*10^-12 J.c/N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.