4:02 PM session mastering physics com c Home wichita edu Pearson\'s MyLab & what
ID: 1560772 • Letter: 4
Question
4:02 PM session mastering physics com c Home wichita edu Pearson's MyLab & what is o Mastering physic. The Freque PHYSICS I 176 1 of 14 Problem 17.6 Enhanced with Hints shows wave on a 1.1 m long string has been sxed at both ends and tightened unwl the that speed is 20 m/s You may with math skills (G may want to review. bead For help want to review you 462 40) Part A what is the frequency? Express your answer with the appropriate units. f. Value Units Hints My Answers Give Up Review Part ContinueExplanation / Answer
on a length of 1.1 m there are 4 loops
so each loop 1.1/4 = 0.275 m
wavelength L = 2* 0.275 = 0.55 m
relation between wavelength and frequemncy is
V = Lf
f = 20/0.55
f = 36.36 Hz
---------------------
from the relation between linear mass density (u) and frequency
f = (1/2L) * sqrt(T/u)
f is inverly proportional to sqrt u
f2^2/f1^2 = u1/u2
as u = mass per unit length
mA/me = fe^2/fa^2
ma/me = (639^2/410^2)
ma/me = 2.42
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.