Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Mastering Physics: We

ID: 1561249 • Letter: C

Question

Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Mastering Physics: Week 12 masteringphysics.com/ Session College Physics I Week 12 Problem 12.3 Problem 12.3 Part A A communications satellite with a mass of 400 kg is in a circular Calculate the weight of the satellite on the surface of the Earth. orbit about the Earth. The radius of the orbit is 3.3x104 km as Express your answer using two significant figures. measured from the center of the Earth. Submit My Answers Give Up incorrect Try Again Part B Calculate the gravitational force exerted on the satellite by the Earth when it is in orbit. Express your answer using two significant figures kN My Answers Give Up Submit 53%L Wed 2:16 PM a Help Close previous I 1 of 22 l next de Feed Continue

Explanation / Answer

Weight W = m*g = 400kg * 9.8 m/s2  = 3920 Kg-m/s2 = 3920 N

F = GMm/r^2. = (6.67x10-11 x 5.97x1024kg x 400kg)/(3.3x107)2. = 146.2N



Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote