A submarine is 2.81 10 2 m horizontally from shore and 1.00 10 2 m beneath the s
ID: 1561525 • Letter: A
Question
A submarine is 2.81 102 m horizontally from shore and 1.00 102 m beneath the surface of the water. A laser beam is sent from the submarine so that the beam strikes the surface of the water 2.00 102 m from the shore. A building stands on the shore, and the laser beam hits a target at the top of the building. The goal is to find the height of the target above sea level. (The index of refraction of water is n = 1.333.)
(b) Find the angle of incidence of the beam striking the water–air interface. (Give your answer to at least one decimal place.)
(c) Find the angle of refraction. (Give your answer to at least one decimal place.)
(d) What angle does the refracted beam make with respect to the horizontal? (Give your answer to at least one decimal place.)
(e) Find the height of the target above sea level.
Explanation / Answer
angle of incidence is the angle formed by ray with normal
angle = tan^-1(horizontal distance / vertical distance)
horizontal distance = 2.81 * 10^2 - 2 * 10^2
horizontal distance = 81 m
vertical distance = 1 * 10^2
angle = tan^-1(81 / (1 * 10^2)
incidence angle = 39.01 degree
by snell's law
n1 * sin(theta1) = n2 * sin(theta2)
1.333 * sin(39.01) = 1 * sin(theta2)
angle of refraction theta2 = 57.04 degree
angle refracted beam will make with horizontal = 90 - 57.04
angle refractef beam will make with horizontal = 32.96 degree
tan(32.96) = height / horizontal distance
tan(32.96) = height / (2 * 10^2)
height = 129.683 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.