Hello! you can skip numbers 1 and 2 the one you need to do is number 3 and then
ID: 1562753 • Letter: H
Question
Hello! you can skip numbers 1 and 2 the one you need to do is number 3 and then the other 3 questions here. Thanks for your help! total of 4 questions
001 (part 1 of 3) 10.0 points A mass of 311 g connected to a light spring of force constant 11.4 N/m oscillates on a horizontal, frictionless track. The amplitude of the motion is 6.2 cm Calculate the total energy of the system. Answer in units of J. 002 (part 2 of 3) 10.0 points What is the maximum speed of the mass? Answer in units of m/s. 003 (part 3 of 3) 10.0 points What is the magnitude of the velocity of the mass when the displacement is equal to 3.8 cm? Answer in units of m/s.Explanation / Answer
Solution:
Since the amplitude is given as 6.2cm or 0.062m.
So total energy of the system will be = 1/2kx2 = 1/2X11.4X0.062X0.062 = 0.021911 Joule Ans
Maximum speed will be when the amplitude will be zero.
1/2mv2 = 0.021911
v2 = 0.021911X2/.311 = 0.140905
v = 0.375 m/s Ans
During any part of the motion the total energy of the system remains constant as 0.021911.
So, when the displacement is 3.8 cm or 0.038m then conserving energy
0.021911 = 1/2mv2 + 1/2kx0.038x0.038
0.021911 = 1/2mv2 + 0.00823
1/2mv2 = 0.01368
v = 0.29 m/s Ans
As per Chegg policy only one question with all the parts have to be answered at a time.
For other questions please put seperately.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.