A puck of mass 80.0 g and radius 3.90 cm slides along an air table at a speed of
ID: 1563083 • Letter: A
Question
A puck of mass 80.0 g and radius 3.90 cm slides along an air table at a speed of 1.50 m/s as shown in the figure below. It makes a glancing collision with a second puck of radius 6.00 cm and mass 140.0 g (initially at rest) such that their rims just touch. Because their rims are coated with instant-acting glue, the pucks stick together and spin after the collision.
(a) What is the angular momentum of the system relative to the position of the center of mass in the lab frame?
(b) What is the angular speed about the center of mass?
1.50 m/s (a) (b)Explanation / Answer
before collision the angualr momentum of the puck is
RCm = m1 ( x1 + x2)/ m1 + m2
= 0.08(0+ 0.1)/0.8+ 0.140 = 0.036 m
LCm = m1 v1 r= 0.08(1.5) (0.06) = 7.2 * 10^-3 kg m/s
after collision
Lin = ( I1P w + I2P W)
=( m1 r1^2/2 + m1 d1^2 + m2 r2^2/2 + m2 d2^2) w
7.2 * 10^-3 kg m/s = 0.08( ( 0.039)^2/2 + 0.06^2 + 0.14 ( 0.06)^2/2 + (0.039)^2) w
w= 8.84 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.