Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 12, Problem 028 In the figure, suppose the length L of the uniform bar i

ID: 1563200 • Letter: C

Question

Chapter 12, Problem 028 In the figure, suppose the length L of the uniform bar is 2.8 m and its weight ls 170 N. Also, let the block's weight w 330 N and the angle e 37". The wire can withstand a maximum tension of 360 N. (a) What is the maximum possible distance x before the wire breaks? With the block placed at this maximum x, what are the (b) horizontal and (c) vertical components of the force on the bar from the hinge at A? Units (a) Number (b) Number Units. Units (c) Number click if you would like to show work for this question open show work Show HINT co TUTORIAL LINK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO SAMPLE PROBLEM UNK TO SAMPLE PROBLEM VIDEo MINI-LECTURE LINK TO TEXT A Division of ohn w ey Sons, uniaN10o3 Inca All Rights R MacBook Pro

Explanation / Answer

a)

In this case the tension in the wire is at its maximum i.e. 360 N

In the free body diagram of the bar, there are total 6 forces acting on the bar.

The net force on the bar must be zero and the net torque on the bar will also be zero.

Writting torque equation about the support at the left.

T*L*sin(theta) - Mg L/2 - mg*x = 0

360*2.8*sin(37 deg) - 170*2.8/2 - 330x = 0

x = 1.12 m.

Writting the force equation:

vertical: T sin(theta) - Mg-mg - Fy = 0 => Fy = Tsin(theta) - Mg-mg = 360*sin(37 deg) - 330 - 170 = -283.34 N

horizontal: -Tcos(theta) + Fx = 0 => Fx = Tcos(theta) = 360*cos(37 deg) = 287.51 N

b) F = 283.34 N upward.

c) F = 287.51 N to the right.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote