8.535E-1 moles of an ideal diatomic gas undergoes a transition from a to c along
ID: 1563677 • Letter: 8
Question
8.535E-1 moles of an ideal diatomic gas undergoes a transition from a to c along the diagonal path in the figure. The temperature of the gas at point a is 1410 K. During the transition, what is the change in internal energy of the gas?
How much heat is added to the gas in going directly from a to c?
How much heat must be added to the gas if it goes from a to c along the indirect path abc?
(in case image is not showing up....A has a pressure of 5 kN/m^2 and a volume of 2 m^3, B has a pressure of 5 kN/m^2 and a volume of 4 m^3, and C has a pressure of 2 kN/m^2 and a volume of 4 m^3.
Explanation / Answer
part a:
temperature at C=pressure*volume/(number of moles*gas constant)
=2000*4/(8.314*0.8535)
=1127.4 K
so change in internal energy=number of moles*gas constant*temperature difference
=0.8535*8.314*(1127.4-1410)
=-2005.3 J
part b:
from A to C, pressure-volume equation:
(P-5000)/(V-2)=(2000-5000)/(4-2)=-1500
==>P=5000-1500*(V-2)=-1500*V+8000
work done=integration of P*dV
=integration of (-1500*V+8000)*dV from V=2 to 4
=-1500*(V^2/2)+8000*V
using the limits,
work done=-750*(4^2-2^2)+8000*(4-2)=7000 J
so heat added=work done+change in internal energy
=7000-2005.3
=4994.7 J
part c:
along the indirect path, change in internal eenrgy remains constant.
work done is zero for B to C as volume is constant
work done from A to B=pressure*change in volume
=5000*(4-2)=10000 J
so heat required=10000-2005.3
=7994.7 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.