Suppose you take the candle and find that is fits perfectly on top of the water
ID: 1564275 • Letter: S
Question
Suppose you take the candle and find that is fits perfectly on top of the water in the right arm of a U-tube, containing water and mercury. What must be the height, h, of the water so that the total pressure in the orange gas bulb is 2.06 times 10^5 Pa? A 50.0 kg child sits on the rim of a round merry-go-round of average radius, r = 2.00m, rotating counterclockwise (sky view) with an angular speed of 8.0 revolutions/minute. a. Determine the "magnitude" and "direction" of the child's angular speed, omega, in rad/s? (Draw an arrow on the sky view picture to show the direction.) b. Determine the child's centripetal acceleration?Explanation / Answer
Q2. (a) Angular velocity = 8 revolution per minute
1 = revolution = 2*pi rad = 2*3.141 rad
1 min = 60 sec
8 revolution per minute = 8*2*3.141/60 = 0.838 rad/s
magnitude = 0.838 rad/s, direction = r X V = direction of child's head (Upward)
b) centripetal acceleration = w2R = 0.8382*2
= 1.40 rad/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.