A 140-keV photon strikes an electron and scatters through an angle of 120° from
ID: 1564395 • Letter: A
Question
A 140-keV photon strikes an electron and scatters through an angle of 120° from its original direction. What is the photon wavelength after scattering?
How do you determine that D is the correct answer?
50 A 140-keV photon strikes an electron and scatters through an angle of 120 from its original direction. What is the photon wavelength after scattering? (melectron x 10-31 kg, c 3.00 x 108 m/s, h 36.626 x 10-34 J. s) A) 9.50 x 10-12 m B) 10.50 x 10-12 m CO 11.50 x 10-12 m D) 12.50 x 10-12 m E) 13.50 x 10-12 mExplanation / Answer
Using Compton scattering equation:
lambda1 - lambda = (h/m*c)*(1 - cos A)
lambda = wavelength before scattering
Ei = hc/lambda
lambda = 6.625*10^-34*3*10^8/(140*10^3*1.6*10^-19) = 8.87*10^-12 m
So,
lambda1 = 8.87*10^-12 + (6.625*10^-34/(9.1*10^-31*3*10^8))*(1 - cos 120 deg)
lambda1 = 12.51*10^-12 m
Correct option is D.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.