The nitrogen-atom (N) has a nuclear charge of +7e. In the neutral N-atom the nuc
ID: 1564577 • Letter: T
Question
The nitrogen-atom (N) has a nuclear charge of +7e. In the neutral N-atom the nuclear charge is balanced by the presence of 7 electrons. N6+ ion is a nitrogen-atom that has lost six of its electrons.
Energy in eV of an elecron in the ground state of N6+ ion= -666.4 eV
A) What is the wavelength of the emitted radiation when the N6+ ion makes a transition from n=3 to n=1 state?
B) What is the wavelength of the radiation incident on ground state N6+ ions which produces photoelectrons with a kinetic energy of 333.6 eV? (Hint: Drawing a rudimentary energy level diagram would help)
Explanation / Answer
A )
the equation is using here is
E = - 13.6 z2 / n2
= -13.6 X 72 / 12
E = - 666.4 eV
B )
E1 = - 666.4 ,
E2 = - 74.04 eV
E = E2 - E1
= - 74.04 + 666.4
E = 592.36 eV
= h c / E
= 20.97 angstroms
C )
E = + KE
E = 666.4 + 333.6
E = 1000 eV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.