Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume that the person is wearing only a skimpy bathing suit of negligible area.

ID: 1564639 • Letter: A

Question

Assume that the person is wearing only a skimpy bathing suit of negligible area. As a rough approximation, the area of a human body may be considered to be that of the sides of a cylinder of length L=2.0m and circumference C=0.8m.

For the Stefan-Boltzmann constant use =5.67×108W/m2/K4.

Part A

Take the emissivity to be e=0.6.

In this problem you will consider the balance of thermal energy radiated and absorbed by a person.

Assume that the person is wearing only a skimpy bathing suit of negligible area. As a rough approximation, the area of a human body may be considered to be that of the sides of a cylinder of length L=2.0m and circumference C=0.8m.

For the Stefan-Boltzmann constant use =5.67×108W/m2/K4.

Part A

If the surface temperature of the skin is taken to be Tbody=30C, how much thermal power Prb does the body described in the introduction radiate?

Take the emissivity to be e=0.6.

Explanation / Answer

I am assuming that by the "area of sides of a cylinder" it means the curved surface area of the cylinder. So area of the sides of cylinder is A = CL = (0.8m)(2m) = 1.6m2 which is the area of the human body.

The thermal radiation emitted per unit time by a body of emissivity e, area A and temperature T is given by;

u = eAT4

or u = (0.6)(5.67×108W/m2/K4)(1.6m2)(273 + 30)4

or u = 458.8W

So the human body radiates 458.8W of thermal power.

***************************************************************************************************
This concludes the answers. Check the answer and let me know if it's correct. If you need any more clarification or correction, feel free to ask.....

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote