A 92 kg astronaut and a 1200 kg Satellite are at rest relative to the space shut
ID: 1564703 • Letter: A
Question
A 92 kg astronaut and a 1200 kg Satellite are at rest relative to the space shuttle. The astronaut pushes the satellite, giving it a speed of 0.14 m/s directly away from the shuttle. After 7.5 s, the astronaut comes into contact with the shuttle. What was the initial distance between the shuttle and the astronaut? A 0.430 kg block is attached to a horizontal, unstretched spring, whose force constant is 20.0 N/m. The block rests on a frictionless surface. A 0.050 kg wad of putty is thrown horizontally at the block, hitting it with a speed of 2.3 m/s and sticking to it. How much does the putty-block system then compress the spring?Explanation / Answer
From the given question,
mass of astrounaut (m1)=92kg
mass of satellite(m2)=1200kg
velocity of satellite(v2)=0.14m/s
by conservation of momentum,
m1v1=m2v2
92 * v1= 1200 * 0.14
v1=1.826 m/s
time taken to reach space shuttle(t)=7.5s
distance= speed x time
=1.826 x 7.5
=13.69m
Initial distance between shuttle and astronaut is 13.69m.
b) mass of block(m1)=0.430kg
Force constant of spring(k)=20N/m
mass of putty(m2)=0.05kg
velocity of putty at the time of hitting(v2)=2.3m/s
by conservation of momentum,
m2v2=(m1+m2)v
0.05 x 2.3= (0.43+0.05)v
v=0.24 m/s
using conservation of energy
1/2 (m1+m2) v2 = 1/2 k x2
(0.43 + 0.05) (0.24)2 = (20) (x2)
x=0.037m
or x=3.7cm
The putty block system compress the spring by 3.7cm.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.