The block in the figure below lies on a horizontal frictionless surface and is a
ID: 1564753 • Letter: T
Question
The block in the figure below lies on a horizontal frictionless surface and is attached to the free end of the spring, with a spring constant of 57 N/m. Initially, the spring is at its relaxed length and the block is stationary at position x = 0. Then an applied force with a constant magnitude of 2.6 N pulls the block in the positive direction of the x axis, stretching the spring until the block stops. Assume that the stopping point is reached. (a) What is the position of the block? Incorrect: Your answer is incorrect. m (b) What is the work that has been done on the block by the applied force? J (c) What is the work that has been done on the block by the spring force? J During the block's displacement, find the following values. (d) The block's position when its kinetic energy is maximum. m (e) The value of that maximum kinetic energy. mJ
Explanation / Answer
a)
let the spring is stretched by "x" when the block stops
W + (0.5) k x2 = 0
- F x + (0.5) k x2 = 0
F = (0.5) k x
inserting the values
2.6 = (0.5) (57) x
x = 0.091 m
b)
W = Fx
W = 2.6 x 0.091
W = 0.24 J
c)
work done by spring = - W = - 0.24 J
d)
kinetic energy is maximum when velocity is maximum and velocity is maximum when the acceleration becomes 0 or
net force = 0
F - kx = 0
F = k x
2.6 = 57 x
x = 0.046 m
2.6 = 57 x
x = 0.046 m
b)
work done = spring potential energy gained
W = (0.5) k x2 = (0.5) (57) (0.046)2 = 0.0603 J
c)
work done by spring on block = 0.0603 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.