A m = 70.0-kg grindstone is a solid disk 0.520 m in diameter. You press an ax do
ID: 1565001 • Letter: A
Question
A m = 70.0-kg grindstone is a solid disk 0.520 m in diameter. You press an ax down on the rim with a normal force of F = 150 N. The coefficient of kinetic friction between the blade and the stone is 0.50, and there is a constant friction torque of 6.50N middot m between the axle of the stone and its bearings. (a) How much force must be applied tangentially at the end of a crank handle 0.500 m long to bring the stone from rest to 150 rev/min in 11.00 s? (b) After the grindstone attains an angular speed of 150 rev/min, what tangential force at the end of the handle is needed to maintain a constant angular speed of 150 (c) How much time does it take the grindstone to come from 150 rev/min to rest if it is acted on by the axle friction alone?Explanation / Answer
mass, m=70 kg
diameter, d=0.52 m
radius, r=0.26 m
normal force, N=150 N
uk= 0.5
frictional torque, Tk=6.5 Nm
a)
w=150 rev/min = 15.71 rad/sec
time, t=11 sec
use,
torque= I*alpa
=1/2*m*r^2*(w/t)
=1/2*70*0.26^2*(15.71/11)
=3.38 N.m
and
net torque =0
F_tan*l - T-Tf-uk*N*r=0
F_tan*0.5 - 3.38 - 6.5 - 0.5*150*0.26=0
===> F_tan = 58.76 N
b)
to maintain constant angular speed,
net torque =0
F_tan*l -Tf-uk*N*r=0
F_tan*0.5 - 6.5 - 0.5*150*0.26=0
===> F_tan = 52 N
c)
by using conservation of energy,
L=I*w
Torque*t=I*w
6.5*t=1/2*m*r^2*w
6.5*t=1/2*70*0.26^2*15.71
===> t=5.72 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.