The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A
ID: 1565349 • Letter: T
Question
The figure (Figure 1) shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 85.0 kg and length L = 5.60 m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.50 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 3000 kg is supported by the crane at a distance x = 5.40 m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Part A Find TA, the tension in string A. Express your answer in newtons using three significant figures.
Part B Find TB, the magnitude of the tension in string B. Express your answer in newtons using three significant figures.
Explanation / Answer
As bar is in rotational equilibrium,taking torque at left end
Torque due to T(B) =0
Torque due to T(A) =T(A)*1.5 counterclockwise
Torque due to weight of bar = 85*9.81*2.8=2334.78 N clockwise
Torque due to weight of object =3000*9.81*5.4=158922 N clockwise
counterclockwise torque =clockwise torque
T(A)*1.5 =161256.78
T(A) =107504.52 N
T(B) + m1g +m2g =T(A)
T(B)=107504.52 -3085*9.81
T(B) =77240.67 N
(1) T(A) the tension in string A.is 107504.52 N
(2) T(B) the magnitude of the tension in string B is 77240.67 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.