Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Grmth Chapter 15 c o
ID: 1565473 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help Grmth Chapter 15 c o wwwwe Chegg study Soutio bassign netwebrstudentAssignment-Responses submit?dep 15735295 ppose that a guitar string has a length of 0.72 m, a mass of 0.14 kg, and a of 132 N. (a) what is the mass per tension unit of length of this string? (b) What is the velocity of a wave on this string? points Previous Answers Griff P4 with Blength of 0.6 m is fixed at both ends. (a) what is the longest possible wavelength for the traveling waves that can interfere to form a standing wave on this string? (b) ir waves travel with velocity of 100 m/s on this string, is the frequency associated with this wavelength? a what longest A string with a length of 1.0 m is fixed at both ends. Suppose that the string is plucked so that there are two nodes along the string in addition to those at ether end. What is the wavelength of the Submit Seve Mswer waves have a speed of ms in air. What is the wavelength the sound waves for the musicalBone concert A, which has a frequency of 440 Hz?Explanation / Answer
Solution for the first question:
Guitar string length (l) = 0.72m
Mass of string (m) = 0.14 kg
Tension (T) = 132 N
(a) mass per unit length, m/l = 0.14/0.72 = 0.194 Kg/m.
(b) velocity of wave on the string, v = square root {T/(m/l)}
= Square root {132/0.194}
= 26.08 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.