A circuit as shown is constructed with a 100 ohm resistor and a 20 microF capaci
ID: 1565523 • Letter: A
Question
A circuit as shown is constructed with a 100 ohm resistor and a 20 microF capacitor. The capacitor initially has a charge of 360 microC
a) Before the switch is closed, determine the potential difference across the capacitor, the potential difference across the resistor, and the current through the resistor.
b) At the instant the switch is closed, determine the potential difference across the capacitor, the potential difference across the resistor, and the current through the resistor.
c) At a time 2.0 ms after the switch is closed, determine the charge of the capacitor, the potential difference across the capacitor, the potential difference across the resistor, and the current through the resistor.
Explanation / Answer
the charge on the capacitor decreases as q = Q*e^-(t/RC)
Vc = (Q/C)*e^-(t/RC)
current i = (Q/RC)*e^-(t/RC)
(a)
at t= 0
Vc = Q/C = 360*10^-6/20*10^-6 = 18 V
VR = 0
I = 0
(b)
VC = 18 V
VR = 18 V
I = VR/R = 18/100 = 0.18 A
(c)
q = 360*10^-6*e^-(2*10^-3/(100*360*10^-6))
q = 340.5*10^-6 C
Vc = 18*e^-(0.002/(100*20*10^-6))
Vc = 6.62 V
VR = VC = 6.62 V
current i = VR/R = 6.62/100 = 0.0662 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.