A film of MgF_2(n = 1.38) having thickness 1.00 times 10^-5 cm is used to camera
ID: 1565922 • Letter: A
Question
A film of MgF_2(n = 1.38) having thickness 1.00 times 10^-5 cm is used to camera lens. (a) What are the three longest wavelengths that are intensified in the reflected light? (b) Are any of these wavelengths in the visible spectrum? Young's double-slit experiment is performed with 589-nm light and a distance of 2.00 m between the slits and the screen. The tenth interference minimum is observed 7.26 mm from the central maximum. Determine the spacing of the slits. A concave mirror forms an inverted image four times larger than the object. Find the focal length of the mirror, assuming the distance between object and image is 0.6 m. An unpolarized light 3 W/m^3 in intensity is passed through a polarizer and two other analyzers as depicted below. The transmission axes are theta_1 = 10 degree, theta_2 = 40 degree and theta_3 = 60 degree with respect to the vertical axis. What is the intensity of the light after it passes the last analyzer? A concave mirror has a radius of curvature of 30.0 cm. Calculate the image position and magnification of an object placed in front of the mirror at distances of (a) 60 cm and (b) 15 cm. (c) Draw ray diagrams to obtain the image characteristics in each case. A converging lens has a focal length of 30.0 cm. find the image for object distances of (a) 60 cm, (b) 15 cm. and 10 cm. For each case, state whether the image is real or virtual and upright or inverted. Find the magnification in each case. A screen is placed 80.0 cm from a single slit, which is illuminated with 690-nm light. If the distance between the first and third minima in the diffraction pattern is 4.00 mm, what is the width of the slit? The hydrogen spectrum has a red line at 656 nm and a blue line at 434 nm. What are the angular separations between these two spectral lines obtained with a diffraction grating that 4200 groves/cm?Explanation / Answer
4.
I1 = I0 Cos2() = 3 x Cos2(10) = 2.91 W/m2
I2 = I1 Cos2(40) = 2.91 x Cos2(40) = 1.707 W/m2
I3= I2 Cos2(60) = 1.707 x 1/4 = 0.4268 W/m2
Hence the intensity of light after last polarizer is 0.4268 W/m2
AS PER CHEGG POLICY WE ARE ONLY ALLOWED TO ANSWER FIRST QUESTION. PLEASE REPOST OTHER QUESTIONS.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.