A magnetic field directed into the page changes with time according to B = 0.020
ID: 1566058 • Letter: A
Question
A magnetic field directed into the page changes with time according to B = 0.0200t2 + 1.40, where B is in teslas and t is in seconds. The field has a circular cross section of radius R = 2.50 cm (see figure below).
(a) When t = 3.85 s and r2 = 0.020 0 m, what is the magnitude of the electric field at point P2?
(b) When t = 3.85 s and r2 = 0.020 0 m, what is the direction of the electric field at point P2?
We use the general form of Faraday's law, and consider a circular integration path of radius r2. Due to symmetry, Faraday's law becomes
E(2piR2)= -d/dt (BA) = -A*(dB/dt)
Solving for the magnitude of the electric field, we have
|E|=A/(2piR2) d/dt (____________ t^2 + _____________)
=(piR2^2)/(2piR2) (__________ t)
= r2/2 (__________ t)
X X X X X x x x x x x x 1 x x x x x x x X X XIXExplanation / Answer
B*2*pi*r2 = -A*dB/dt
dB/dt = 2*0.02*t + 0
B*2*pi*r2 = pi*r2^2*(2*0.02t )
B = r2*0.02*t
B = 0.02*0.02*3.85 = 0.00154 V/m
counter clock wise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.