Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The electric field E near the surface of the Earth points downward and has a mag

ID: 1567607 • Letter: T

Question

The electric field E near the surface of the Earth points downward and has a magnitude of 150 N.C.^-1. We put an electron (of mass m and charge q(e)) in this field. A force F(e) acts on the electron due to the Earth's gravitational field. Which of the following statements is correct? (use the following: m = 9.1 X 10^-31 kg; q(e) = -1.61 X 10^-19 C ; g = 9.8 m.s.^-2; F(e) = q(e) X E; F(g) = m X g.)

A.) F(e) points upward and its magnitude is 2.7 X 10^12 times that of F(g)

B.) F(e) points downward and its magnitude is 2.7 X 10^12 times that of F(g)

C.) F(e) points upward and its magnitude is 2.7 X 10^-12 times that of F(g)

D.) F(e) points downward and its magnitude is 2.7 X 10^-12 times that of F(g)

Explanation / Answer

F(e) = -qE = 1.6*10^-19*150 = 240*10^-19 N

F(g) =- mg = -89.18*10^-31 N

electric force is much bigger than the gravitational force

F(e) points upward and its magnitude is 2.7 X 10^12 times that of F(g)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote