can someone please solve problem 1 real fast and, Daniel (mass 69,2 kg) and Rebe
ID: 1568583 • Letter: C
Question
can someone please solve problem 1 real fast
Explanation / Answer
given that
mass of the daniel m1=69.2 kg
mass of the rebecca m2=50.8 kg
initial velocity of daniel u1=0 m/s
initial velocity of rebecca u2=13.2 m/s
finial velocity of rebecca V2=6.3 m/s
angle=53.7 degree
now we find the angle and velocity of daniel after collision
law of conservation of x-axis
69.2*0+50.8*13.2=69.2*u1 cos(theta1)+50.8*6.3*cos(53.7)
670.56=189.5+69.2v1 cos(theta1)
v1 cos(theta1)=6.952..................(1)
law of cvonservation of y-axis
69.2V1sin(theta1)=50.8*6.3*sin(53.7)
V1sin(theta1)=3.73......................(2)
adding and squareing on both sides
V1^2=[6.952^2+3.73^2]
V1=7.9 m/s
dividing the eq1&eq2 we gat angle
theta1=tan^-1[3.73/6.95]=28.2 degree
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.