A particle with a charge of +4.6 C and a mass of 2.2 x 10-6 kg is released from
ID: 1568616 • Letter: A
Question
A particle with a charge of +4.6 C and a mass of 2.2 x 10-6 kg is released from rest at point A and accelerates toward point B, arriving there with a speed of 45 m/s. The only force acting on the particle is the electric force. What is the potential difference VB - VA between A and B? If VB is greater than VA, then give the answer as a positive number. If VB is less than VA, then give the answer as a negative number. 2. Chapter 19, Problem 02* particle with a charge of +4.6 uc and a mass of 2.2 x 106 kg is released from rest at point A and accelerates toward point B, arriving there with a speed of 45 m/s. The only force acting on the particle is the electric force. What is the potential difference Ve VA between A and B? If Ve is greater than VA, then give the answer positive number. If Ve is less than VA, then give the answer as a negative number. 1 Units L Number PageExplanation / Answer
Given that
charge q=4.6*10^-6 C
mass m=2.2*10^-6 kg
velocity v=45 m/s
basing on the concept of the electric potential
1/2mv^2=q[Vb-Va]
1/2*2.2*10^-6*45^2=4.6*10^-6[Vb-Va]
Vb-Va=484.24 v
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.