Force versus Angle between wire and field direction Use the prepared set up to m
ID: 1568653 • Letter: F
Question
Force versus Angle between wire and field direction Use the prepared set up to measure the emf dependence on the rate of change of the magnetic field/flux (at a fixed generator amplitude of 8 V For this purpose, vary the frequency of the triangular wave provided by the function generator. Starting frequency: 500 Hz; step: 500 Hz; end frequency: 7.5 kHz. Plot the emf voltage versus the generator frequency on the provided graph paper. Describe the observed dependence describe whether its prepositional or exponentialExplanation / Answer
As per the information given
I am just going to convert mass into force. by using formula F = mg where m = mass in kg and g= 9.81 m/s2
so
1. when m = 0 then F = 0 N
2. When m = 0.30 then F = 0.30 x 10-3 x 9.81 = 0.002943 N
3. when m = 0.58 then F = 0.58 x 10-3 x 9.81 = 0.0056898 N
4. When m = 0.82 then F = 0.82 x 10-3 x 9.81 =0.0080442 N
5. When m = 0.97 then F = 0.97 x 10-3 x 9.81 =0.0095157 N
6. When m = 1 then F = 1 x 10-3 x 9.81 = 0.00981 N
7. When m = 0.30 (mass would never be negative) then F = 0.30 x 10-3 x 9.81 = 0.002943 N
8. When m = 0.58 then F = 0.58 x 10-3 x 9.81 = 0.0056898 N
9. When m = 0.77 then F = 0.77 x 10-3 x 9.81 = 0.0075537 N
10. When m = 0.85 then F = 0.85 x 10-3 x 9.81 = 0.0083385
11. same as 10
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.