A pendulum has a period of 2.0 sec. How long will it take for ten cycles? a) 10
ID: 1568774 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
One cycle takes time equal to one period.
Period is T = 2s;
So, time taken for 10 cycles is t = 10T = 10X2s
or, t = 20s
So correct option is b)
***************************************************************************************************
Let intensity of sound produced by one engine be I, then total intensity by the two engines is 2I;
So initial sound level is;
1 = 10log10(2I/I0), where I0 = 10-12W/m2
or, 100 dB = 10log10(2) + 10log10(I/I0)
When one engine is turned off, the intensity is I; so the new sound level is,
2 = 10log10(I/I0) = 100 dB - 10log10(2)
or, 2 = 97 dB is the new sound level.
So correct option is b)
***************************************************************************************************
in dB(A) system, the magnitude of decibels at low frequencies are reduced while this does not happen in dB system.
So option a) is correct.
***************************************************************************************************
frequency and wavelength are inversely proportional to each other. So lower frequency of microwave means longer wavelength for it.
So option c) is correct.
***************************************************************************************************
only moving charges constitute elecric current...
So option a) is correct;
***************************************************************************************************
This concludes the answers. Check the answer and let me know if it's correct. If you need any more clarification or correction, feel free to ask.....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.