A block of mass m = 0.67 kg is attached to a spring with force constant 154 N/m
ID: 1568970 • Letter: A
Question
A block of mass m = 0.67 kg is attached to a spring with force constant 154 N/m is free to move on a frictionless, horizontal surface as in the figure below. The block is released from rest after the spring is stretched a distance A = 0.13 m. (Indicate the direction with the sign of your answer. Assume that the positive direction is to the right.) (a) At that instant, find the force on the block. (b) At that instant, find its acceleration. A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 5.75 times 10^2 N/m that lies on a horizontal frictionless surface as shown in the figure below. The block is pulled to a portion x_ = 5.80 cm to the right of equilibrium and released from rest.Explanation / Answer
here,
mass , m = 0.67 kg
force constant , K = 154 N/m
A = 0.13 m
a)
the force on the block , F = K * x
F = 154 * 0.13 N
F = 20.02 N
b)
the angular speed , w = sqrt(k/m) = sqrt(154/0.67) rad/s
w = 15.2 rad/s
the accelration , a = A * w^2
a = 0.13 * 15.2^2 m/s^2
a = 29.9 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.