A 10.0-g bullet is fired into, and embeds itself in, a 2.30-kq block attached to
ID: 1568996 • Letter: A
Question
A 10.0-g bullet is fired into, and embeds itself in, a 2.30-kq block attached to a spring with a force constant of 19.7 N/m and whose mass is negligible. How far is the spring compressed if the bullet has a speed of 300 m/s just before it strikes the block and the block sides on a frictionless surface? Note. You must use conservation of momentum in this problem because of the inelastic collision between the bullet and block. _______ m A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has total mechanical energy E = 40.0 J and a maximum displacement from equilibrium of 0.239 m. What is the spring constant?Explanation / Answer
Let, mass of bullet = m
mass of block = M
Let, speed of the block immediately after being hit = v
From conservation of momentum,
m*v1 + M*v2 = (m +M) * v
0.01*300 + 0 = (2.3 + 0.01) * v
v = 1.298 m/s
From energy conservation,
KE1 + PE1 = KE2 + PE2
(1/2)Mv^2 + 0 = 0 + (1/2)kx^2
0.5*2.3*(1.298)^2 = 0.5*19.7*x^2
x = 0.44 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.