A rectangular coil of dimensions 64.0 mm by 7.50 cm consists of 55 turns of wire
ID: 1569356 • Letter: A
Question
A rectangular coil of dimensions 64.0 mm by 7.50 cm consists of 55 turns of wire and carries a current of 300.0 mA. A magnetic field of 0.750-T is applied parallel to the plane of the coil. Calculate the magnitude of the magnetic dipole moment of the coil. A) 6.92 times 10^-2 A.m^2 B) 7.92 times 10^-4 A.m^2 C) 7.92 times 10^-6 A.m^2 D) 7.92 times 10^-2 A.m^2 E) None What is the magnitude of the torque acting on the loop? A) 9.92 times 10^-4 N.m B) 7.92 times 10^-4 N.m^2 C) 5.94 times 10^-2 N.m D) 7.92 times 10^-4 A.m^2 E) None An electron moves with a speed of 6.0 times 10^6 m/s along the x axis, in the presence of a uniform magnetic field of magnitude 0.05 T. The magnetic field is directed at an angle of 45 degree to the x-axis and lying in the x-y plane. Calculate the magnetic force on the electron. A) 3.39 times 10^-14 N B) -3.39 times 10^-14 N C) -3.39 times 10^-19 C D) -3.39 times 10^-14 C E) NoneExplanation / Answer
1. u = N I A
= 55 x 0.300 x (0.064 x 0.075)
= 7.92 x 10^-2 A m^2
Ans(D)
2. torque = u x B
= u B sin(theta)
= (7.29 x 10^-2) (0.750) sin90
= 5.94 x 10^-2 N m
Ans(C)
3. v = 6 x 10^6 i
B =0.05 (cos45i + sin45j) = 0.035i + 0.035j
F = q (v x B)
= (-1.6 x 10^-19) [ (6 x 10^6i) x (0.035i + 0.035j)]
= - 3.39 x 10^-14 N k
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.