The normal lens on a 35-mm camera has a focal length of 50.0 mm . Its aperture d
ID: 1569419 • Letter: T
Question
The normal lens on a 35-mm camera has a focal length of 50.0 mm . Its aperture diameter varies from a maximum of 18 mm (f/2.8) to a minimum of 2.3 mm (f/22).
A) Determine the resolution limit set by diffraction for f/2.8. Specify as the number of lines per millimeter resolved on the film. Take = 560 nm.
Before you copy and paste that list that I see on a lot of answers for this one, I have tried 497 and 500 already. Please do the math so that I can also learn how to answer this question on a test!
It is NOT 497 or 500
B) Determine the resolution limit set by diffraction forf/22. Specify as the number of lines per millimeter resolved on the film. Take = 560 nm.
It is NOT 63.
Explanation / Answer
(A)
From,
y = 1.22 L lamda / D
y = 1.22*f*560*10^(-9) / (f / 2.8)
y = 1912.96 nm
lines / mm = 10^(-3) / 1912.96*10^(-9)
so, resolution limit = 522.75 = 523
(B)
y = 1.22 L lamda / D
y = 1.22*f*560*10^(-9) / (f / 22)
y = 15030.4 nm
lines / mm = 10^(-3) / 15030.4*10^(-9)
so, resolution limit = 66.53 = 67
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.