Suppose you lay a spring with k = 200 N/m on the floor against a wall. A3 kg mas
ID: 1570068 • Letter: S
Question
Suppose you lay a spring with k = 200 N/m on the floor against a wall. A3 kg mass is placed on an 5 meter high frictionless ramp. The mass is released from rest and slides down the ramp into the spring. a) What is the maximum acceleration the mass will experience as it compresses the spring? (It's pretty large.) b) Suppose we increased the mass of the box. Would the new box compress the spring more, less, or (he same amount as the 3 kg box? Justify your answer in words or math. c) Suppose we increased the mass of the box. Would the new box experience a maximum acceleration that is larger, smaller, or the same as the acceleration m part a. Justify your answer with math.Explanation / Answer
here,
k = 200 N/m
mass , m = 3 kg
the angular speed , w = sqrt(k/m)
w = 8.16 rad/s
a)
let the spring compresses x m
using conservation of energy
0.5 * k * x^2 = m * g * h
0.5 * 200 * x^2 = 3 * 9.81 * 5
x = 1.21 m
the maximum accelration , am = x * w^2 = 80.8 m/s^2
b)
using conservation of energy
0.5 * k * x^2 = m * g * h
x = sqrt(2 * m * g * h /k)
when we incresed the mass
the value of x increases
so the compression of mass increases
c)
the angular speed (w = sqrt(k/m)) decreases
so, the maximum accelration , am = A * w^2
am = sqrt(2 * m * g * h /k) * ( k/m)
am = ( 2 * m * g * h * k /m)
so when mass increases
the maximum accelration is smaller
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.