Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A planet has one half the earth\'s mass and one fifth the earth\'s radius. The a

ID: 1570206 • Letter: A

Question

A planet has one half the earth's mass and one fifth the earth's radius. The acceleration due to gravity on the surface of this planet is _______ An object has a mass of 5 kg on the earth's surface. The weight of this object on surface of this planet is _____ A projectile with mass 4 kg is fired with initial velocity components, horizontally) and 40 m/s (vertically upward) from a point on the earth's surface. resistance. The kinetic energy of the projectile when it reaches a height half the height at of its trajectory is _____ The work done by force gravity (which represents the net work) to bend the projectile from the peak until the projectile lands on the surface is ______ A space vehicle of mass m = 4 kg has a velocity v = +6 m/s. At some into two pieces. One piece has a mass of mass 3 kg while the other 1 kg. Note that, as expected, the sum of the two masses after separation with mass 3 kg moves with +5 m/s just after the separation. kinetic energy of the piece with mass 1 kg is ______ work done by the internal forces that caused the separation is _______

Explanation / Answer

4) g = GM/R^2 = GMe/2/1/25Re^2

g' = 12.5*g = 12.5*9.8 = 122.5 m/s^2

b) w' = 5*122.5 = 612.5 N

5) values are not vissible

6) vcm = m1v1+m2v2/m1+m2

6*4 = 3*5+1*v2

v2 = 9 m/s

k2 = 1/2*1*9^2 = 81/2 = 40.5 J

w = k2-k1 = 40.5-1/2*3*25 = 40.5-37.5 = 3 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote