The drawing shows a parallel plate capacitor that is moving with a speed of 32 m
ID: 1570262 • Letter: T
Question
The drawing shows a parallel plate capacitor that is moving with a speed of 32 m/s through a 3.6-T magnetic field. The velocity V is perpendicular to the magnetic filed. The electric field within the capacitor has a value of 170 N/C, and each plate has an area of 7.5 times 10^-4 m^2. Calculate the magnitude of the magnetic force exerted on the positive plate. At a certain location, the horizontal component of the earth's magnetic field is 2.5 times 10^-5 T, due north. A proton moves eastward with just the right speed for the magnetic force on it to balance its weigh. Compute the speed of the proton. [mass of protron = 1.67 times 10^-27 kg, charge = 1.602 times 10^-19 C, g = 9.8 m/s^2]Explanation / Answer
E = Q/oA, => Q = o AE
Q = (8.85x10-12)(7.5x10-4)*(170) = 1.128 x10-12 C
F = q v B sin = (1.128 x10-12 C)*(32m/s)*(3.6 T) = 1.29*10-10 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.