To completely fill a frame of 35-mm film the image produced by a camera must be
ID: 1570562 • Letter: T
Question
To completely fill a frame of 35-mm film the image produced by a camera must be 36 mm highQ1 If the camera has a focal lenght of 150mm how far away must a 1.7 m tall person stan to produce an image that fills the frame? d0= m *express answer using two significant figures To completely fill a frame of 35-mm film the image produced by a camera must be 36 mm high
Q1 If the camera has a focal lenght of 150mm how far away must a 1.7 m tall person stan to produce an image that fills the frame? d0= m *express answer using two significant figures
Q1 If the camera has a focal lenght of 150mm how far away must a 1.7 m tall person stan to produce an image that fills the frame? d0= m *express answer using two significant figures
Explanation / Answer
given
the height of the image is hi = 36 mm = 0.036 m
height of the object is ho = 1.7 m
magnification is M = hi / ho
M = 0.036 / 1.7
M = 0.0211
but we have m = di / d0
di = m d0
focal length is f = 150 mm = 0.15 m
1 / f = 1 / v - 1 / d0
1 / 0.15 = 1 / 0.0211 d0 - 1 / d0
1 / 0.15 = 46.39 / d0
d0 = 46.39 X 0.15
d0 = 6.959 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.