Problem: Flywheels are large, massive wheels used to store energy. They can be s
ID: 1570867 • Letter: P
Question
Problem:
Flywheels are large, massive wheels used to store energy. They can be spun up slowly, then the wheel's energy can be released quickly to accomplish a task that demands high power. An industrial flywheel has a 2.0 mdiameter and a mass of 220 kg . Its maximum angular velocity is 1400 rpm .
Part C
The flywheel is disconnected from the motor and connected to a machine to which it will deliver energy. Half the energy stored in the flywheel is delivered in 2.5 s . What is the average power delivered to the machine?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D
How much torque does the flywheel exert on the machine?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
P = 2.4×105 WExplanation / Answer
The maximum angular velocity is ( 1400*2* / 60 ) = 146.61 rad/s
The moment of inertia comes into play here, and the torque is:
= I*
For a solid cylinder, the moment of inertia is:
I = (1/2)*m*r^2 = (1/2)*220*(2/2)^2 = 110 kg*m^2
The energy stored is:
E = (1/2)*I*^2 = (1/2)*110*( 146.61 )^2 = 1.182 x 10^6 J
The power is dW/dt or W/t
P = ( 1.182 x 10^6 / 2 ) / 2.5 = 2.4 x 10^5 W
Half of the energy is lost, so we can calculate the angular velocity after power delivery:
E2 = ( 1.182 x 10^6 / 2 ) = (1/2)*I*(2)^2
2 = sqrt[ ( 1.182 x 10^6 ) / 110 ] = 103.66 rad/s
The angular acceleration during power delivery is:
= /t = (146.61 - 103.66) / 2.5 = 17.18 rad/s^2
The torque is:
= I* = 110 * 17.18 = 1889.8 Nm = 1900 Nm (approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.