Jeremy has a mass of 60 kg. He is standing on a scale in an elevator that is acc
ID: 1571010 • Letter: J
Question
Jeremy has a mass of 60 kg. He is standing on a scale in an elevator that is accelerating downward at 1.7 m/s/s. What is the approximate reading on the scale? ON 400 N 500 N 600 N 700 N 6 of 20 Certain SUV ads claim that their vehicles can climb a slope of 45.What is the minimum coefficient of static friction between the tires and the road for this to be possible? 0.7 0.9 1.0 None of these 7 of 20 A truck is traveling at 30 m/s on a slippery road. The driver slams on the brakes, and the truck start to skid. The coefficient of kinetic friction between the tires and the road is 0.20, How far wil the truck skid before stopping? 230 m 300 m 450 m 24,5 km None of theseExplanation / Answer
1) the reading will be = m(g-a)
= 60*(10-1.7)
= 498 N
so third option is correct
2) mg sin theta = u mg cos theta
u = tan theta
= tan 45 = 1
3) deceleration of the car = ug = 0.2*9.8= 1.96 m/s2
V^2 - u^2 = 2as
0 - 30^2 = 2*(-1.96)*S
S = 229.6 m
so option 1 is the correct answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.