A Ferris wheel of radius 100 feet is rotating at a constant angular speed omega
ID: 1571297 • Letter: A
Question
A Ferris wheel of radius 100 feet is rotating at a constant angular speed omega rad/sec counterclockwise. Using a stopwatch, the rider finds it takes 3 seconds to go from the lowest point on the ride to a point Q, which is level with the top of a 44 ft pole. Assume the lowest point of the ride is 3 feet above ground level. Let Q(t)=(x(t), y(t)) be the coordinates of the rider at time f seconds; i.e., the parametric equations. Assuming the rider begins at the lowest point on the wheel, then the parametric equations will have the form: x(t)=rcos(omega t - pi/2) and y(t)=r sin (omega t -pi/2), where r, omega can be determined from the information given. Provide answers below accurate to 3 decimal places. During the first revolution of the wheel, find the times when the rider's height above the ground is 80 feet.Explanation / Answer
According to the given problem,
Find the change in angle for 3 seconds.
cos() = (100 + 3 - 44 ft) / (100 ft)
= 0.9397375 rad
Calculate .
= /t
= (0.9397375 rad) / (3 s)
= 0.3132458 rad/s
Parametric equation for y:
y(t) = 3 ft + (100 ft)sin(0.313246t - /2)
Find first 2 times for y = 80 ft.
80 = 103 + 100 sin(0.156623t - /2)
-0.23 = sin(0.313246t - /2)
-0.232078 + 2n = 0.313246t - /2 or ( + 0.232078) + 2n =0.313246t - /2
First time:
-0.232078 = 0.313246t - /2
1.338718 = 0.313246t
t = 4.2737 s
Second time:
+ 0.232078 = 0.313246t - /2
4.944467 = 0.313246t
t = 15.784622 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.