Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A Ferris wheel of radius 10 meters starts from rest and completes one rotation i

ID: 1571665 • Letter: A

Question

A Ferris wheel of radius 10 meters starts from rest and completes one rotation in 20 seconds. A passenger of mass 50 kg sits on the Ferris wheel. Find the angular acceleration of the Ferris Wheel Find the angular velocity of the passenger at this time. Find the linear velocity of the passenger at this time. Find the magnitude and direction of the centripetal acceleration of the passenger at A. Find the magnitude and direction of the net force acting on the passenger at point A. Find the magnitude and direction of the net force acting on the passenger at point B.

Explanation / Answer

a) s = 0.5at^2

2 pi = 0.5*a*20^2

a = [2 pi / (200)] = 0.0314 rad/s^2 answer

b) w = 0.0314*20 = 0.628 rad/s answer

c) v = 0.628*10 = 6.28 m/s

d) a = v^2/r = 6.28^2/10 = 3.944 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote