a)What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.00 cm, 0
ID: 1571671 • Letter: A
Question
a)What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.00 cm, 0), due to Q1 alone?
b)What is the x-component of the total electric field at P?
c) What is the y-component of the total electric field at P?
d)What is the magnitude of the total electric field at P?
e) Now let Q2 = Q1 = 2.80 C. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P?
f) Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?
Two charges, Q1= 2.80 C, and Q2= 5.70 C are located at points (0,-4.00 cm ) and (0,+4.00 cm), as shown in the figure.Explanation / Answer
According to the given problem,
1) Required E(magnitude) = [(9*109)*(2.80*10-6)]/ [(42 +6.02)*10-4] or
E = (25.2*103)/(52*10-4) = 4.85*106 N/C
E will make an angle of tan-1[4/6.0] = 33.7° with positive x-axis
2)X component, TEx of Total electric field = [{(9*109)*(5.70*10-6)}/[{(42 +62)*10-4}] cos 33.7 + (4.85*106)*cos 33.7 or
TEx = [(51.3*103)/(52*10-4) + (4.85*106)]*cos 33.7 = 1.22*107 N/C
TEx will be along positive x axis
3)Similarly TEy = [(51.3*103)/(52*10-4) + (4.85*106)]*sin 33.7 = 8.165*106 N/C
Direction of TEy will be along negative y direction
4)Total electric field, TE = 1.468*107 N/C
Direction of TE will make an angle of tan-1[8.165/12.2] = 33.8° with positive x-axis in clockwise direction. vector lies in 4th quadrant, where x-component is positive and y-component is negative
5)TE(symmetric) = 2*(4.85*106)*cos 33.7 = 8.07*106 N/C
[y components cancel because of symmetry and contribution of x components are equal from both charges]
6)Required force = (8.07*106)*(1.602*10-19) = 1.3*10-12 N along x-axis towards origin.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.