Consider motion in one dimension. (The sign of the vector quantities is their di
ID: 1571840 • Letter: C
Question
Consider motion in one dimension. (The sign of the vector quantities is their direction indicator.) An object moves in the positive x-direction with speed 3.1 m/s for 3.1 s. It stops for 3.4 s and then moves in the negative x direction with speed 2.6 m/s for 3.3 s. What is the displacement of this object in units of meter? Enter a number with two digits behind the decimal point. Consider motion in one dimension. (The sign of the vector quantities is their direction indicator.) An object moves in the positive x-direction with speed 8.4 m/s for 2.9 s. It stops for 3.9 s and then moves in the negative x direction with speed 1.4 m/s for 4.1 s. What is the average velocity of this object in units of m/s? Enter a number with two digits behind the decimal point.Explanation / Answer
Question 2) Displacement is defined as the shortest distance between two given points
Towards +ve x axis distance travelled
= Speed*time
= 3.1*3.1
= 9.61 m
Distance traveled towards -ve x axis
= 2.6*3.3
= 8.58 m
So the displacement from the initial position
= 9.61 - 8.58
= 1.03 m
Therefore displacement of object = 1.03 metres
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.