Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1.8-kg block is sitting on the floor. You give it a kick, and find that it sli

ID: 1572418 • Letter: A

Question

A 1.8-kg block is sitting on the floor. You give it a kick, and find that it slides across the floor a distance of 0.23 m. The coefficient of friction between the block and the floor is 0.15. (a) What is the weight of the block? (b) What is the normal force exerted on the block by the floor? (c) What is the value of the friction force exerted on the block as it slides across the floor? (d) How much work was done by friction as the block slid the 0.23 m across the floor? (e) What was the kinetic energy of the block the instant after you kicked it? (Hint: Apply the conservation of energy here! Do you see where the initial and final points should be?) (f) What was the speed of the block immediately after you kicked it?

Explanation / Answer

Here,

a) weight of the block = 1.8 * g

weight of the block = 1.8 * 9.8

weight of the block = 17.6 N

b)
normal force exerted by the floor = weight of the block

normal force exerted by the floor = 17.6 N

c) value of the frictional force = 0.15 * 17.6

value of the frictional force = 2.65 N

d) work done by the frictional force = 2.65 * 0.23

work done by the frictional force = 0.608 J

e) kinetic energy of block after kick = 0.608 J