Consider the falling object of mass 10 kg in Example 2. but assume now that the
ID: 1572464 • Letter: C
Question
Consider the falling object of mass 10 kg in Example 2. but assume now that the drag force is proportional to the square of the velocity. If the limiting velocity is 49 m/s (the same as in Example 2), show that the equation of motion can be written as dv/dt = [(49)^2 - v^2]/245 Also see Problem 25 of Section 1.1. If v(0) = 0. find an expression for v(t) at any time. Plot your solution from part (b) and the solution (26) from Example 2 on the same axes. Based on your plots in part (c). compare the effect of a quadratic drag force with that of a linear drag force. Find the distance x(t) that the object falls in time t. Find the time T it takes the object to fall 300 m.Explanation / Answer
Here, limiting velocity = 49 m/s
total distance = 122.5 m
As, v2 - u2 = 2as
=> 492 - v2 = 2 * dv/dt * 122.5
=> (492 - v2)/245 = dv/dt
Thus, distance x(t) = 49 * t + 1/2 * 9.8 * t2
= 49 * t + 4.9 * t2
Also, 300 = 49 * t + 4.9 * t2
=> time taken for object to fall 300 m , t = 4.285 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.