During warm ups, a tennis player hits a ball which is 2.0 m above the ground. Th
ID: 1572706 • Letter: D
Question
During warm ups, a tennis player hits a ball which is 2.0 m above the ground. The ball leaves his racquet with a speed of 16.0 m/s at an angle 4.6 above the horizontal. The horizontal distance to the net is 7.0 m, and the net is 1.0 m high. Assume that the path of the ball, as observed from a bird's eye view, is parallel to the long lines of the tennis court.
A- What is that maximum altitude?
B-At what time, after being struck by the racket, does the ball finally hit the ground? Note: if the ball would have hit the net, assume that the net has a hole in it at that location so that the ball would pass through the net with no interruption in its flight path.
C- At what horizontal distance from the net does the ball finally hit the ground?
Explanation / Answer
(A)
From kinematic equation,
Maximum altitude,
h = u^2 / 2g
h = (16*sin4.6)^2 / 2*9.8
h = 0.084 m
Hmax = 2 + 0.084
Hmax = 2.084 m
(B)
from the equation,
h = uy*t - (1/2)gt^2
-2 = 16*sin4.6*t - (1/2)*9..8*t^2
4.9t^2 - 1.28t - 2 = 0
b solving the qudratic equation,
t = 0.783 s
After 0.783 s, ball finally hits the ground
(C)
R = vx*t
R = 16*cos4.6*0.783 = 12.48 m
horizontal distance from the net ,
d = 12.48 - 7
d = 5.48 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.