Firemen are shooting a stream of water at a burning building using a high-pressu
ID: 1573051 • Letter: F
Question
Firemen are shooting a stream of water at a burning building using a high-pressure hose that shoots out the water with a speed of 27.5 m/s as it leaves the end of the hose. Once it leaves the hose, the water moves in projectile motion. The firemen adjust the angle of elevation of the hose until the water takes 3.00 s to reach a building 51.13 m away. You can ignore air resistance; assume that the end of the hose is at ground level.
A) Find the angle of elevation (ANSWER IN DEGREES)
B) Find the speed of the water at the highest point in its trajectory. (ANSWER IN m/s)
C) Find the magnitude of the acceleration of the water at the highest point in its trajectory. (ANSWER IN m/s^2)
D) How high above the ground does the water strike the building? (ANSWER IN m)
Explanation / Answer
a) as it takes 3 seconds
27.5 cos a * 3= 51.13
cos a = 0.619
angle a = 51.75 degrees
b) speed at heighest point = 51.13/3 = 17.04 m/s
c)acceleration at heigest point = 9.8 m/s^2
d) initial verticle velocity = 27.5 sin 51.7 = 21.58
s = ut - 0.5 gt^2
= 21.58 *3 - 0.5 *9.8 *9 = 20.64 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.