An enclosed chamber with sound absorbing walls has a 2.0 m × 1.0 m opening for a
ID: 1573349 • Letter: A
Question
An enclosed chamber with sound absorbing walls has a 2.0 m × 1.0 m opening for an outside window. A loudspeaker is located outdoors, 82 m away and facing the window. The intensity level of the sound entering the window space from the loudspeaker is 75 dB. Assume the acoustic output of the loudspeaker is uniform in all directions and that the acoustic energy incident upon the ground is completely absorbed and therefore is not reflected into the window. The threshold of hearing is 1.0 × 10-12 W/m2. The acoustic power entering through the window space is closest to
A-320 µW
B- 32 µW.
C- 630 µW.
D- 63 µW.
E- 130 µW.
Explanation / Answer
A=10log(I/I_0)
I_0=1*10^-12 W/m^2
75 = 10 log (I/I0)
I = 10^-4.5
POWER ENTERING = I * AREA = 10^-4.5 *2 = 632 u W ~ 63 uW
ANS : D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.