1.49 White Dwarfs and Neutron Stars. Recall that density is mass divided by volu
ID: 1573393 • Letter: 1
Question
1.49 White Dwarfs and Neutron Stars. Recall that density is mass divided by volume, and consult Appendix B as needed. (a) Calculate the average density of the earth in g/cm3, assuming our planet is a perfect sphere. (b) In about 5 billion years, at the end of its lifetime, our sun will end up as a white dwarf that about the same mass as it does now but is reduced to about 15,000 km in diameter. What will be its density at that stage? (c) A neutron star is the remnant of certain supernovae (explosions of giant stars). Typically, neutron stars are about 20 km in diame- ter and have about the same mass as our sun. What is a typical neutron star density in g/cm3?Explanation / Answer
1.49)
a) density of the Earth = Me/Ve
= Me/(4/3*pi*Re^3)
= 5.98*10^24/(4/3*pi*(6370*10^3)^3)
= 5523 kg/m^3
b) density of the Sun = Ms/Vs
= Ms/(4/3*pi*Rs^3)
= 1.99*10^30/(4/3*pi*(7500*10^3)^3)
= 1.126*10^9 kg/m^3
c) density of A netron star = Mn/Vn
= Mn/(4/3*pi*Rn^3)
= 1.99*10^30/(4/3*pi*(10*10^3)^3)
= 4.75*10^17 kg/m^3
1.57) It depends on our mass.
no of atoms present = mass of our body/ mass of single atom
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.