For this assignment, you submit answers by question parts. The number of submiss
ID: 1573611 • Letter: F
Question
For this assignment, you submit answers by question parts. The number of submissions remaining for each question part onily changes if you subm the answer Assignment Scoring Your last submission is used for your score My Notes Ask Asteam catapult launches ajet aircraft from the aircraft carrier hhn C. Stennis, giving it a speed of 185 min, in 2.00 s. (a) Find the average acceleration of the plane. (b) Assuming the acceleration is constant, find the distance the plane moves Show My Work (ont e View Previous Question Question 21 of 38 View Next Question Home My Assignments Extension RequestExplanation / Answer
initial speed = v0 = 0 m/sec
final speed = vf = 185 mile/hour = 82.7 m/sec
time = t = 2sec
acceleration = a = vf - v0 / t = 82.7 / 2 = 41.35 m/sec^2
b) distance = s = v0 t + 1/2 a t^2 = 0*2 + 1/2 * 41.35 * 2^2 = 82.7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.