Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. O-M points SerCP7 13.POO1 AF. My Notes Ask Your Teacher A 0.40 kg object is a

ID: 1573743 • Letter: 2

Question

2. O-M points SerCP7 13.POO1 AF. My Notes Ask Your Teacher A 0.40 kg object is attached to a spring with force constant 152 N/m so that the object is allowed to move on a horizontal frictionless surface. The object is released from rest when the spring is compressed 0.13 m. (a) Find the force on the object. (b) Find its acceleration at that instant m/s2 Hint: Active Figure 13.1 3. 1 points SerCP7 13.P015.AF My Notes O Ask Your Teacher A 0.40 kg object connected to a light spring with a force constant of 20.6 N/m oscillates on a frictionless horizontal surface. If the spring is compressed 4.0 cm and released from rest. (a) Determine the maximum speed of the pbject (b) Determine the speed of the object when the spring is compressed 1.5 cm. (c) Determine the speed of the object when the spring is stretched 1.5 cm (d) For what value of x does the speed equal one-half the maximum speed? cm/s cm/s cm/s cm Hint: Active Figure 13.1

Explanation / Answer

Ans:-

2 Given data m= 0.4kg ,k= 152N/m,x=0.13

A]F = -kx =-152*0.13 =-19.76N

B]F = m*a

a =F/m = -19.76/0.4 =-49.4m/s^2

3 Given data m = 0.4kg, k = 20.6N/m ,x=4cm

A]Vmax = w xmax

W = sqrt (k/m) = sqrt (20.6/0.4)=7.18

Vmax = 7.18*4*10^-2 =0.287m/s

B]v = 7.18*1.5*10^-2 =0.11m/s

C]now x= 4+1.5 =5.5cm

V= 7.18*5.5*10^-2 =0.395m/s =0.40m/s

D] V= 0.287/2 =0.1435m/s

0.1435 = 7.18*x

X= 0.01998m = 1.998cm = 2cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote