Shone all work including formidas used to receite full cvedit Answers must have
ID: 1574090 • Letter: S
Question
Shone all work including formidas used to receite full cvedit Answers must have appropriate units. 1. A person travels by car from Tucson to Phoenix at a constant speed of 75 km/hr. They then retum from Phoenix to Tucson at a constant speed of 65 km/hr. What was their average velocity? 2. A motorist drives east for 45 minutes at 75 km/hr and then stops for 15 minutes. He ther continues east for another hour at 100 km/hr. What was his average velocity? A motorist arives east for 45 minutes at 75 km/hr and then stops for 15 minutes. He then turns north and drives another hour at 100 km/hr. What was his average velocity'? 3. A car travels 50.0 m up a hill in 9.0 s while slowing down to a final velocity of 4.7 m/s. What was the car's initial velocity?Explanation / Answer
Q1:
Assume distance from Tucson to phoenix = x km
time taken for Tucson to phoenix = x/75 hr
time taken for phoenix to Tucson = x/65 hr
Total time = x/75 + x/65
average speed = total distance/total time
average speed = 2x/( x/75 + x/65)
average speed = 2x/( 140x/4875)
average speed = 69.64 km/h
Q2:
Distance travelled in 45 minutes = (75/60)*45 = 56.25 km
distance covered in second run = 100 km
total distance = 156.25 km
Avg. speed = 156.25/2 = 78.125 km/h
Q3:
Going East Distance travelled in 45 minutes = (75/60)*45 = 56.25 km
Going North distance travelled = 100 km
distance between start and end point:
D = sqrt(56.252 + 1002)
D = 114.7347 km
avg. speed = 114.7347/2 = 57.36 km/h
Q4:
we know
v = u + at
4.7 = u + a*9
a = (4.7 – u)/9
put the value of a in,
v2 – u2 = 2as
4.72 – u2 = 2*{(4.7 – u)/9}*50
22.09 – u2 = 52.2222 – 11.111u
u2 - 11.111u + 30.132
u = 6.41 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.